Tłuszcz powraca!
Dieta ketogeniczna jest już od jakiegoś czasu w modzie i nie ma na nią ŻADNEGO ZMIAN! Produkty keto pojawiają się wszędzie - chleby keto, śniadania keto, lody keto, przekąski keto... są wszędzie! Więc o co tyle szumu wokół diety ketogenicznej i czym dokładnie jest dieta ketogeniczna? Mamy dla Ciebie szczegółowe informacje w naszym artykule Keto 101:
Co to jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna oznacza przede wszystkim spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu (tak, dobrze przeczytałeś), pokarmów o niskiej zawartości węglowodanów i umiarkowanej ilości białka. Pomyśl o diecie nisko węglowodanowej i wysokotłuszczowej. Oto jak to wygląda na co dzień:
- Tłuszcze: 75-80% dziennej dawki kalorii pochodzi z tłuszczów.
- Białko: 15-20% dziennej dawki kalorii
- Węglowodany: Mniej niż 5% dziennej dawki kalorii
Oczywiście, wygląda to zupełnie inaczej niż powszechnie zalecany rozkład makroskładników odżywczych: od 20 do 35% białka, od 45 do 65% węglowodanów i od 10 do 35% tłuszczu! Ale jest ku temu ważny powód: Ketoza.
Co to jest ketoza?
Ketoza jest KLUCZEM do sukcesu diety ketogenicznej! Ketoza to naturalny i normalny proces, który zachodzi, gdy w organizmie zaczyna brakować glukozy (cukrów). Normalnie organizm może bardzo dobrze funkcjonować na glukozie/cukrach. Glukoza jest wytwarzana, gdy organizm rozkłada węglowodany. Rozkład węglowodanów do glukozy to bardzo prosty proces, dlatego jest to preferowany przez organizm sposób wytwarzania energii. Im łatwiej, tym lepiej... z wyjątkiem obwodu talii!
Rozpoczynając dietę ketogeniczną, znacznie ograniczasz spożycie węglowodanów i zwiększasz spożycie białka. Naturalnie, kiedy nie ma wystarczającej ilości węglowodanów, aby zamienić je w glukozę, lub po prostu nie jadłeś od dłuższego czasu, twoje ciało będzie szukało innych źródeł energii, aby wypełnić pustkę. I tu właśnie wkracza tłuszcz! Tłuszcz jest zazwyczaj drugim źródłem energii, jakie wybiera organizm. Kiedy spada poziom cukru we krwi, ponieważ nie dostarczasz organizmowi węglowodanów, tłuszcz jest uwalniany z komórek i zalewa wątrobę. Wątroba wykorzystuje tłuszcz z diety do produkcji ketonów, równoważąc poziom cukru we krwi, który organizm wykorzystuje jako drugie źródło energii - co, oprócz innych korzyści, pomaga w utracie wagi!
Zasadniczo, jedzenie małej ilości węglowodanów i dużej ilości tłuszczów/białka oznacza, że Twój organizm spala tłuszcz zamiast cukrów, zamieniając Twoje ciało w maszynę do spalania tłuszczu i pomagając Ci schudnąć!
Jakie pokarmy można spożywać na diecie ketogenicznej?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, dieta ketogeniczna to nie tylko steki! Istnieje mnóstwo wspaniałych, zdrowych produktów, od których możesz zacząć swoją podróż na keto:
- Mięso
- Ryby
- Masło
- Jaja
- Ser
- Ciężka śmietana
- Oleje
- Orzechy
- Awokado
- Nasiona
- Warzywa o niskiej zawartości węglowodanów
- Owoce o niskiej zawartości węglowodanów
- Ser śmietankowy
- Kwaśna śmietana
- Sos sałatkowy o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości cukru
- Pełnotłusty nabiał
- Masło z zielonej trawy
Ta krótka lista to tylko początek, ale chodzi o to, że prawdopodobnie będziesz musiał zrezygnować ze swoich ulubionych pokarmów o dużej zawartości węglowodanów. Takie rzeczy, jak ziarna, ryż, fasola, ziemniaki, słodycze, mleko, płatki śniadaniowe, owoce, a nawet niektóre warzywa o wyższej zawartości węglowodanów są eliminowane podczas stosowania diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej, takiej jak keto. Eatingwell ma świetną kompletną listę produktów, które można i których nie można jeść na diecie keto , gdzie można przeczytać więcej.
Jakie są korzyści zdrowotne diety ketogenicznej?
Choć nie zawsze jest to ŁATWE, badania empiryczne pokazują, że dieta keto może przynieść wiele korzyści terapeutycznych, zwłaszcza w leczeniu padaczki! Oto tylko niektóre z obszarów, w których nauka wykazała, że dieta ketogeniczna może być korzystna:
Choroba Alzheimera
Badania sugerują, że kiedy pacjenci z chorobą Alzheimera stosują dietę ketogeniczną, ich funkcjonowanie poznawcze może się poprawić! Naukowcy uważają, że korzyść ta ma związek z poprawą funkcjonowania mitochondriów poprzez dostarczenie mózgowi nowego paliwa (tłuszcze - nie glukoza).
Choroba Parkinsona
Jedną z głównych cech choroby Parkinsona jest nieprawidłowe gromadzenie się białka zwanego alfa-synukleiną. W badaniach finansowanych przez Fundację Michaela J. Foxa badano w przeszłości, jak dieta ketogeniczna stymuluje rozkład tych białek, zmniejszając ilość alfa-synukleiny w mózgu i pomagając w leczeniu objawów choroby Parkinsona.
Stwardnienie rozsiane
W jednym małym badaniu z 2016 r. pacjenci ze stwardnieniem rozsianym (SM) stosowali dietę ketogeniczną przez sześć miesięcy. Po sześciu miesiącach wielu pacjentów zgłosiło poprawę jakości życia, a także zdrowia fizycznego i psychicznego. Zanim lekarze lub naukowcy będą mogli ustalić konkretny związek między keto a stwardnieniem rozsianym, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, ale wstępne wyniki są niezwykle ekscytujące!
Cukrzyca typu 2
Ta populacja została poddana intensywnym badaniom z wykorzystaniem diety ketogenicznej, ponieważ jest ona technicznie rzecz biorąc tak niskowęglowodanowa, jak to tylko możliwe. Chociaż dotychczasowe badania przeprowadzono na bardzo małych próbkach, dowody sugerują, że dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów (taka jak dieta ketogeniczna) może pomóc obniżyć poziom A1C i poprawić wrażliwość na insulinę nawet o 75%. W rzeczywistości dieta ketogeniczna wiąże się z lepszą kontrolą glukozy i cukru we krwi, co prowadzi do zmniejszenia ilości leków przyjmowanych przez chorych na cukrzycę. (Przeczytaj też: Smoothies dla diabetyków)
Czy dieta ketogeniczna może pomóc w utracie wagi?
To jest wielkie pytanie, a powodem, dla którego wielu z nas zaczyna myśleć o przejściu na keto, jest utrata wagi. Jest to główny powód, dla którego dieta ketogeniczna jest tak popularna i tak wiele się o niej słyszy: guru diety keto twierdzą, że można zrzucić dużo kilogramów w krótkim czasie - jak można się pomylić? Ale czy to prawda i czy może ona zadziałać w Twoim przypadku? Odpowiedź brzmi: tak! Oczywiście, tak jak w przypadku każdego poważnego problemu zdrowotnego lub zmiany diety, należy porozmawiać z lekarzem. Ale najlepsze w diecie keto jest to, że ona DZIAŁA i może działać dla Ciebie!
Oto zestawienie powodów, dla których dieta keto działa - i może zadziałać w Twoim przypadku:
- Ograniczenie kalorii: Kiedy poważnie ograniczasz spożycie pokarmów, eliminując pokarmy wysokocukrowe i wysokowęglowodanowe, pozbywasz się dużej ilości zbędnych kalorii - co oznacza, że najprawdopodobniej stracisz na wadze!
- Kontrola apetytu: Dieta ketogeniczna jest bardzo bogata w białka i tłuszcze, co oznacza, że szybciej czujesz się najedzony i nie odczuwasz głodu tak szybko. Dieta keto może również pomóc w hamowaniu hormonu głodu, greliny, co prowadzi do utraty wagi. Dla osób, którym zawsze dokucza głód, jest to bardzo ważna informacja!
Kto NIE POWINIEN rozpoczynać diety ketogenicznej?
Jak w przypadku każdej nowej diety, porozmawiaj z lekarzem! Dotyczy to zwłaszcza pewnych schorzeń, w przypadku których keto może nie być najzdrowszą rzeczą do zrobienia. Kto więc NIE powinien przechodzić na keto? Oto krótka lista problemów, które mogą oznaczać, że dieta keto nie jest dla Ciebie:
- Problemy z pęcherzykiem żółciowym lub trzustką: Tłuszcz jest trudniejszy do strawienia dla organizmu niż inne makroskładniki, więc może to być obciążenie dla osób z chorobami pęcherzyka żółciowego lub trzustki, co oznacza, że dieta keto nie jest najlepszym pomysłem.
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią: Niektóre zmiany w metabolizmie, które mogą wystąpić podczas ketozy, mogą wpłynąć na rozwój płodu. Ponadto ciąża to nie czas na ryzyko niedożywienia, ponieważ niedobory składników odżywczych i skrajna utrata wagi mogą zmniejszyć podaż mleka i zahamować wzrost niemowląt i płodów. Poczekaj więc, aż okres ciąży i karmienia piersią dobiegnie końca, zanim przejdziesz na pełne keto!
- Zdrowe dzieci: Dzieci nigdy nie powinny być poddawane ścisłej diecie, a tym bardziej tak ekstremalnej, jak dieta ketogeniczna, chyba że jest to podyktowane poważnymi względami zdrowotnymi (np. epilepsja).
- Problemy z nerkami: Jeśli cierpisz na kamicę nerkową, dieta keto może nie być dla Ciebie, ze względu na zmiany w równowadze sodu, potasu i płynów, które mogą się z nią wiązać.
- Osoby z zaburzeniami odżywiania w przeszłości: Dieta keto jest ekstremalna, a każdy rodzaj diety, który poważnie ogranicza lub limituje pokarmy, może utrwalać myśli o zaburzeniach odżywiania. Dlatego NALEŻY zwracać uwagę na swoje zdrowie psychiczne, jeśli zdecydujesz się spróbować diety keto. W rzeczywistości żadna dieta nie powinna być ważniejsza od zdrowego myślenia!
- Pacjenci po operacjach bariatrycznych lub gastrycznych: Osoby te mogą mieć bardziej ograniczone możliwości trawienne i powinny unikać diety keto, ponieważ tłuszcz jest szczególnie trudny do strawienia przez organizm.
Dieta ketogeniczna: Podsumowanie
Prawda? Nie ma jednego uniwersalnego modelu odchudzania. Każda "dieta" musi być poparta zdrowymi ćwiczeniami, dbałością o zdrowie psychiczne i holistycznym podejściem do całego organizmu, aby z czasem odnieść sukces. Innymi słowy, nie stosuj diety, lecz zmiany w stylu życia. Jeśli styl życia low carb high fat brzmi jak coś dla ciebie, to koniecznie spróbuj! A jeśli nadal wahasz się, czy przejść na pełne keto, zacznij od małych kroków. Zacznij od ograniczania cukrów i węglowodanów i zobacz, jak się czujesz. Ostatecznie istnieje wiele różnych sposobów na bycie zdrowym, a keto jest tylko jednym z nich! Jednak dla wielu osób keto jest odpowiedzią, której szukają i świetnie sprawdza się jako zrównoważony styl życia.
Keto Smoothies
Czy wiesz, że Blendtopia ma wstępnie porcjowane, organiczne keto smoothies? TAK! Nie, to nie jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, zauważyliśmy zapotrzebowanie na nisko-węglowodanowe i nisko-cukrowe smoothies i zdecydowaliśmy, że nie możemy czekać! Wprowadziliśmy 3 NOWE superfoods keto smoothies, które są gotowe do miksowania i popijania w około 30 minut!
Nasza nowa linia keto smoothie ma kilka poważnych zalet, sprawdź to:
- Low-carb
- Niska zawartość cukru
- Certyfikowane przez Keto
- Wegańskie
- Organiczny
- Nie-GMO
- Bezglutenowe
- Bez nabiału
Nasze nowe mieszanki smoothie dostępne są w trzech różnych smakach, którym nie sposób się oprzeć:
- Keto Berry: Smakuje jak jagodowa lemoniada!
- Keto Green: Smakuje jak woda kokosowo-ogórkowa doprawiona imbirem i cytryną.
- Keto Chocolate Chai: Smakuje jak czekoladowe chai latte Twoich marzeń!
Oto kilka innych świetnych artykułów na temat keto:
- The Best Keto Smoothie Recipes
- Przepisy na smoothie dla odchudzających się
- Odpowiedzi na pytania dotyczące keto smoothie
- Keto Smoothie Box
- Smoothies o niskiej zawartości węglowodanów
- Subskrypcja na smoothie
- Zielone smoothie dla utraty wagi
Pamiętaj, aby śledzić Blendtopia na Facebooku, aby pozostać w kontakcie i śledzić nas na Pinterest, aby uzyskać jeszcze więcej pomysłów na utrzymanie naszego psychicznego, fizycznego i emocjonalnego dobrego samopoczucia.