Natura i zdrowie

Czy suplementy diety mogą zastąpić owoce i warzywa w diecie?

Suplementy diety: definicja

Suplement diety to produkt przyjmowany doustnie, który zawiera „składnik diety” przeznaczony do uzupełnienia niedoborów diety. Składniki dietetyczne w tych produktach mogą obejmować: witaminy, minerały, zioła lub inne składniki roślinne, aminokwasy i substancje, takie jak enzymy, tkanki narządów, gruczoły i metabolity. Suplementy diety mogą być również ekstraktami lub koncentratami i można je znaleźć w wielu postaciach, takich jak tabletki, kapsułki, kapsułki żelowe, płyny lub proszki (Czytaj więcej na Cateromarket.pl). Aby składnik suplementu diety był „składnikiem diety”, musi to być jedna lub dowolna kombinacja następujących substancji:

• witamina,

• minerał,

• zioło lub inny składnik botaniczny,

• aminokwas,

• koncentrat, metabolit, składnik lub ekstrakt.

Suplementy diety: za i przeciw

Przeciętna dieta polaków pozostawia wiele do życzenia. Badania wykazały, że na naszych talerzach brakuje wielu niezbędnych składników odżywczych, w tym wapnia, potasu, magnezu i witamin A, C i D. Nic dziwnego, że ponad połowa z nas korzysta z suplementów, aby uzupełnić potrzebne składniki odżywcze. Wielu z nas przyjmuje suplementy nie tylko po to, aby zrekompensować to, czego nam brakuje, ale także dlatego, że mamy nadzieję, że zapewni sobie dodatkowy zastrzyk zdrowia - bufor zapobiegawczy zapobiegający chorobom. Uzyskanie składników odżywczych w ten sposób wydaje się łatwe, ale suplementy niekoniecznie są gwarancją zdrowia. Niektóre mogą być nawet niebezpieczne, zwłaszcza gdy są przyjmowane w większych niż zalecane ilościach.

Po serii badań uznano witaminę D za możliwą obronę przed długą listą chorób, w tym rakiem, cukrzycy, depresji, a nawet przeziębieniu. Kwasy tłuszczowe omega-3 są reklamowane jako zapobiegające udarom i innym zdarzeniom sercowo-naczyniowym. A przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E oraz beta karoten, były postrzegane jako obiecujące srebrne pociski przeciwko chorobom serca, rakowi, a nawet chorobie Alzheimera.

Oto duże zastrzeżenie: wiele z tych ekscytujących badań dotyczących suplementów miało charakter obserwacyjny - nie testowano żadnego konkretnego suplementu w porównaniu z placebo (nieaktywną pigułką) w kontrolowanych warunkach. Wyniki bardziej rygorystycznych badań z randomizacją nie przyniosły takich samych dobrych wiadomości.

Często entuzjazm dla tych witamin i suplementów przewyższa dowody. A kiedy dostępne są rygorystyczne dowody z randomizowanych, kontrolowanych badań, często wyniki są sprzeczne z wynikami badań obserwacyjnych. Ponieważ badania obserwacyjne mogą nie w pełni kontrolować czynniki żywieniowe, nawyki ćwiczeń i innych zmiennych, nie mogą udowodnić, czy suplementacja jest odpowiedzialna za korzyści zdrowotne. Ludzie, którzy przyjmują suplementy, są bardziej świadomi zdrowia, więcej ćwiczą, zdrowiej się odżywiają i mają cały szereg czynników związanych ze stylem życia, które mogą być trudne do pełnej kontroli w modelach statystycznych. Niektóre suplementy, które w badaniach obserwacyjnych okazały się korzystne dla zdrowia, po bardziej rygorystycznych testach okazały się nie tylko nieskuteczne, ale także ryzykowne.

Przełom w odżywianiu: catering dietetyczny

Catering dietetyczny taki jak np. w Cateromarket.pl jest dużo lepszym rozwiązaniem niż suplementacja. W takim przypadku otrzymuje dobrze zbilansowane i zdrowe posiłki, które są komponowane przez dietetyków. Specjaliści stworzą plan żywienia na pewien okres czasu, który będzie w pełni dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Jednocześnie nie musimy samodzielnie myśleć o przygotowaniu posiłków, a są one dostarczane w wygodny sposób do naszego domu.