Natura i zdrowie

PYŁEK KWIATOWY - wartościowy produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy to cenne źródło wielu składników odżywczych

Warto sięgnąć po niego w momencie, gdy czujemy zmęczenie, brak koncentracji i mamy jeszcze przed sobą wiele pracy. Wystarczy kilka minut i już będziemy się lepiej czuli, a nasze znużenie minie. Będzie można czuć więcej nowych sił i energii.

Miód pszczeli

Najbardziej popularny produkt pszczeli to oczywiście miód. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wiele cenniejszy zdrowotnie będzie pyłek pszczeli. Jest to pyłek, który zbierany jest przez pszczoły i częściowo będzie przez nie przetworzony. Zebrane pyłki w postaci małych kuleczek są zaniesione do ula, by tam mogły stanowić pokarm dla młodych owadów. Każda taka kuleczka to mniej więcej 100 tysięcy ziaren, znajdują się tam również pyłki roślin leczniczych takich jak dziurawca, mniszka lekarskiego czy dzikiej róży. Przy wlocie do ula pszczelarze przygotowują różnorakie przeszkody, dzięki którym część pyłku uda się zatrzymać. Potem po wysuszeniu będzie się pojawiał w sklepach.

Pyłek kwiatowy

Co kryje się w pyłku kwiatowym?

Kolor będzie zróżnicowany w zależności od rodzaju roślin, najczęściej będzie żółtawy albo jasnobrązowy i w takich kolorach będzie można kupować go w sklepach czy niektórych aptekach. Działanie pyłku jako leku było znane już w okresie starożytności. Współcześnie prowadzone były już liczne badania nad działaniem pyłku. Wyniki tych badań pokazały, że jest tam mniej więcej 200 różnych związków. Jest to doskonałe źródło białka, którego jest tam do 40%.

W pyłku pszczelim znajduje się ponadto 36 makro- i mikroelementów, między innymi wapń, żelazo, magnez, krzem, siarka, miedź, srebro, cynk, chrom, molibden. Znajdziemy tam między innymi więcej cennego i dobrze przyswajalnego wapnia niż w jogurcie czy białym serze. Jako dostawca żelaza będzie tak dobry jak wątróbka. Pyłek będzie dla nas również źródłem cennych witamin. Lista wspaniałych składników uzupełniona jest o fitohormony oraz enzymy.

Miód naturalny

Pyłek kwiatowy zastosowanie

Badania kliniczne pokazały, że wysoka zawartość biała i węglowodanów będzie pomocna przy uzupełnieniu niedoboru białka. Dlatego jeśli ktoś ma źle przygotowaną dietę wegańską na pewno powinien zdecydować się na pyłek. Można go rozpuścić czy to w herbacie czy w ciepłej wodzie. Dzięki temu będzie uzupełniał braki składników odżywczych i może również skutecznie hamować nasz głód, dlatego powinien się dobrze sprawdzać. Polecany jest również po radio oraz chemioterapii. Sprawdzi się w momencie leczenia chronicznego zapalenia wątroby oraz dróg żółciowych czy miażdżycy.

Nadaje się w przypadku zaburzeń metabolicznych oraz przy chorobie wrzodowej żołądka. Zalecany dla osób, które ciężko pracują i od których wymagać się będzie dużej koncentracji oraz sprawności intelektualnej. Ten produkt pracy pszczół będzie się odznaczał również działaniem chroniącym nas przed bakteriami i grzybami tak jak antybiotyki.

Pyłek kwiatowy dawkowanie

Pyłek powinno się zemleć i przechowywać zamknięty w słoiku w suchym miejscu. Gdy pojawi się jakieś osłabienie, zmęczenie czy nerwica będzie można po niego sięgnąć i starać się o to, by właśnie z pyłkiem pokonać te niekorzystne odczucia.

Kto powinien unikać pyłku kwiatowego?

Uczulenie na produkty pszczele to rzadkość, ale jednak się zdarza i wtedy oczywiście będzie trzeba pyłku kwiatowego unikać ponieważ może się okazać, że pojawią się reakcje uczuleniowe, które sprawią, że będziemy się jeszcze gorzej czuli. Jeśli jednak nie ma u nas problemu uczuleniowego to warto zdecydować się na pyłek z pracy pszczół.