Rodzaje wyciskarek

Wyciskarki jednoślimakowe. Cz. II

Wyciskarki pionowe

Wyciskarki pionowe często są mylone z sokowirówkami, ponieważ kształtem bardzo je przypominają. W takich wyciskarkach wałek ślimakowy jest wmontowany pionowo, dlatego ogólna nazwa przyjęła się właśnie jako wyciskarki pionowe. Taka budowa to bardzo innowacyjny system, jaki został wprowadzony w budowę wyciskarek całkiem niedawno i od razu zdobył rzeszę fanów. Wyciskarki pionowe zajmują mniej miejsca, ponieważ mają mniejsze gabaryty i jest to ich główny atut. Wlot wsadowy w zależności od modelu ma różne wielkości, czasem jest mniejszy i przepchanie składników na sok wymaga więcej wysiłku, a czasem producenci stają na wysokości zadania i otwór wsadowy jest tak zbudowany, że bez trudu przepchamy całe owoce.

Pionowa budowa powoduje, że mimo wszystko łatwiej jest nam pracować z wyciskarką ponieważ na owoce i warzywa oddziałuje siła grawitacyjna i muszą one spaść w dół, a tym samym produkcja soku nie wymaga użycia tak dużej siły jak przy sokowirówkach. Jakość i ilość soku jaką uzyskujemy z tego typu wycieraki jest taka sama jak z wyciskarki poziomej, jedyne co bardziej przemawia za tym modelem to szybkość i łatwość produkcji tej samej ilości soku.

Wyciskarki poziome

W wyciskarkach poziomych producenci często projektują dodatkowe funkcje, których nie znajdziemy w wyciskarkach pionowych. Jedną z nich jest funkcja płukania wyciskarki bez konieczności demontażu, na tzw. biegu, czyli przepłukaniu wnętrza wodą, co pomocne jest jeśli nie chcemy mieszać smaków soków. Pamiętajmy, że takie płukanie nie powinno nigdy zastąpić normalnego mycia wyciskarki, a tutaj już nie jest tak łatwo jak w przypadku wyciskarek pionowych. Wyciskarki poziome poprzez swoja specyfikę budowy, maja więcej szczelin, zakamarków, do których ciężko dotrzeć i wyczyścić.

Popularne wyciskarki

Ponadto wyciskarki poziome są często wyposażone w funkcje mielenia, wyrobu ciast, makaronów lub homogenizację produktów, co pozwala zastąpić jednym urządzeniem takim jak wyciskarka, wielu innych zajmujących miejsce w kuchni. Więcej miejsca w kuchni z pewnością doceni niejedna gospodyni. Zaletami wyciskarek pionowych są bez wątpienia małe gabaryty oraz oddziaływanie siły grawitacyjnej na składniki soku. Natomiast do wad należy trudność mycia wszystkich elementów oraz słabsze oddziaływanie na produkcję soków z liści i ziół.