Rodzaje wyciskarek

Jednoślimakowe wyciskarki do soków cz I

Sokowirówka, a wyciskarka

Cecha, która będzie odróżniać wyciskarkę od sokowirówki będzie sposób przetwarzania warzyw i owoców. Wyciskarki wolnoobrotowe uzyskują sok dzięki sile miażdżenia owoców. O ile w sokowirówce najważniejsze jest sito, o tyle, jeśli chodzi o wyciskarki najważniejszym elementem będzie wałek ślimakowy, który będzie musiał być bardzo wartościowy. To on będzie odpowiadał za miażdżenie produktu. Wyciska się sok właśnie przez miażdżenie wszystkich składników owoców. Ilość obrotów jest zróżnicowana i sięga maksymalnie 200 na minutę, natomiast w przypadku wirówki będzie to nawet ponad 10 tysięcy.

To sprawia, że sok nie będzie się napowietrzał a wyrzucone surowce nie będą się nagrzewać. Pracę wyciskarki jednoślimakowej dzieli się na kilka etapów: Na początku owoce są miażdżone, przerywane są włókna oraz ściany komórkowe. Potem następuje silne wyciskanie soku z tego zmiażdżonego już miąższu. Ostatni etap to odsączenie soku przez specjalne sito, po czym trafi do pojemnika.

Soki z wyciskarki

Sok pozyskiwany z wyciskarki jest inny niż ten z wirówki. Wyróżniać się będzie gęstsza i mniej klarowną formą. Dzięki temu będzie posiadał więcej witamin, enzymów oraz innych cennych składników, które sokowirówka będzie zabijać podczas tworzenia soku. Można spokojnie przechowywać go w lodówce nawet przez 72 godziny. Nie będzie trzeba się obawiać o utratę właściwości tego produktu. Wiele wyciskarek służy również do innych zadań. Dzięki nim będzie można wykonywać wiele innych prac w kuchniach. Można tutaj mówić o homogenizacji, sok może służyć nam do stworzenia smacznego musu. Jest to funkcja cenna, gdy w domu są małe dzieci.

Przechowywanie soków

Wyciskarka jednoślimakowa

Oferowane obecnie wyciskarki dzielić można na urządzenia poziome oraz pionowe. Ich prędkość nie będzie zbyt duża, dlatego właśnie producenci są w stanie zadbać o to wszystko co ma największe znaczenie, a więc o wartości odżywcze tego soku. Dzięki temu, że wykonywane są wolne obroty sok nie będzie się napowietrzał. Wyciskarki pionowe pracują cicho i obecnie przygotowywane są w takiej właśnie formie liczne urządzenia. Jeśli chodzi o poziome urządzenia przypominają one nieco maszynkę do mielenia i rzeczywiście będą dobrym wyborem dla wymagających klientów, ponieważ mają najczęściej jeszcze liczne dodatkowe opcje.