Sięgnij po świeżo wyciskane soki

Dlaczego warto pić wyciskane soki? cz II

Soki z wyciskarki - przepisy

Jeśli kupuje się wyciskarkę to chcemy mieć jak najwięcej cennego dla zdrowia soku. Warto wiec wykorzystywać ją tak, by mieć wartość z tego co będziemy wyciskarką przygotowywać. Podstawą soku musi być zawsze warzywo. Owoce mają być dodawane wyłącznie do nadania smaku, a zielone liście są takim dodatkiem, który będzie sprawiał, że sok będzie zdecydowanie lepszy dla naszego organizmu. Jeśli chodzi o najlepsze połączenia to będą to: – marchew + jabłko – burak + pomarańcza – marchew + burak + jabłko

Wskazówki praktyczne

- do przygotowywania soków należy używać wyłącznie warzyw świeżych. Jeśli będziemy wybierać produkty zwiędnięte, miękkie to niestety będzie tam mniej soku - po wyciśnięciu wszystkich składników można wlać do urządzenia wodę, dzięki czemu będzie można wypłukać cenny sok. - myjemy sprzęt zaraz po wyciskaniu soku, po kilku godzinach, jeśli wszystko będzie już wyschnięte to niestety mycie będzie zdecydowanie trudniejsze - resztki z wyciskania należy wykorzystywać

Wyciskarka, sokowirówka

Sokowirówki to urządzenia nieco starsze. Obecnie popularność zyskują między innymi wyciskarki. Główna różnica polega na tym, że wirówka będzie szybko ciąć warzywa na małe kawałki i w efekcie będzie dochodziło do podgrzania co sprawi, że straci się część cennych wartości. Wyciskarki działają wolno i zamiast ciąć produkt będą go gnieść, tak by udało się wycisnąć to co najcenniejsze. Tak przygotowywany sok ma wszystkie swoje cenne właściwości.

Picie soków

Co jest lepsze: koktajl czy sok?

Na to pytanie nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Inaczej będzie bowiem wyglądać sok, inaczej koktajl. Pijąc koktajl dostarczamy błonnik, którego w soku nie ma. Pijąc sok dostarczyć możemy witaminy i minerały z dużo większej ilości warzyw niż w tej samej ilości koktajlu. Zdecydowaną przewagą koktajlu będzie to, że szybko można go wykonywać i myć urządzenie. To właśnie bardzo często z tego powodu większość osób decyduje się sięgać po koktajl a po sok jedynie raz w tygodniu.

Umycie sprzętu zajmować nam będzie kilka minut, a mycie wyciskarki po przygotowywaniu soku musimy liczyć się z tym, że zajmie to kilkanaście minut. Nasza wyciskarka będzie dodatkowo mogła się zacinać, będzie trzeba ją rozkładać. Jednak są takie składniki jak burak, który przy wykonaniu koktajlu się nie sprawdzi i dlatego wyborem będzie tutaj raczej sok.