Zainwestuj w wyciskarkę

Czym wyciskać soki?

Sok, który będzie przyrządzany z dobrze wybranych owoców w zaciszu własnego domu stanie się dla naszego organizmu witaminową bomba, która będzie wspierać nasza naturalną odporność. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że sok sokowi jest nierówny a jego odżywcza wartość będzie zależeć od tego jak jest przygotowywany. Najczęściej spotykane urządzenia to wirówka oraz wyciskarka do owoców. Czym różni się sok uzyskiwany za pomocą jednego i drugiego urządzenia.

Co warto wiedzieć o wyciskarkach?

Sokowirówka

Tania szybka, ale co z tego?

Sokowirówka to urządzenie, które jest proste w obsłudze. Bez wgłębiania się w instrukcję swobodnie przyrządzimy sok z każdego owocu, także z warzyw. Owoce wrzucamy tam w całości i bez obierania. Specjalne ostrza je siekają oraz odpowiadają za to, że sok przechodzi dalej przez sitko. W efekcie w podstawionym naczyniu dostaniemy klarowny czysty sok bez drobinek. Niestety za łatwość w obsłudze musimy zapłacić a cena będzie „wysoka” ponieważ zapłacimy wartościami odżywczymi naszego soku. W procesie odcedzania traci między innymi dużo błonnika.

Sok taki nie ma już enzymów, witaminy są niszczone przy szybkiej pracy urządzenia i podwyższonej temperaturze takiego soku. Dodatkowo dochodzi również problem związany z napowietrzeniem soku. Jego utlenianie sprawia, że nie wygląda on ładnie a jednocześnie tych wartości odżywczych tam brakuje. Użytkownicy wirówek dość często narzekają również na to, że takie urządzenie dość mocno hałasuje i niestety nie nadaje się do użyciu, gdy małe dziecko śpi w domu.

Witaminowa bomba

Wyciskarka do soków

Rozwiązaniem alternatywnym dla miłośników świeżych soków będą oczywiście wyciskarki do soków. Gwarantują one doskonałą jakość soku. Różnica między tym sprzętem a wirówką będzie taka, że wyciskarka wykonuje wyłącznie wolne obroty i nie ma noży, które będą gwarantować siekanie owoców, ale specjalny wałek, który będzie je miażdżył.

Dzięki temu można oczekiwać, że wszystkie wartości odżywcze zostaną tam rzeczywiście zachowanie. Istotna różnica będzie oczywiście taka, że urządzenie będzie delikatnie wyciskać sok z każdej komórki takiego owocu. Dzięki temu rzeczywiście uda się zachować wartość soku i będzie on rzeczywiście cenny dla naszego zdrowia. Sok nie będzie się również utleniał, dlatego będzie można go również przechowywać.